RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Pendidikan Islam (Ibadah)
|
Mata pelajaran
|
2 Bestari
|
Kelas
|
22 Ramadhan 1435 H \ 21 Julai 2014 \
Isnin
|
Tarikh
|
9.30- 10.30 pagi ( 60 minit )
|
Masa
|
22 orang ( L : 10 orang, P : 12 orang )
|
Bilangan murid
|
Takbiratul Ihram dan Lafaz Niat Solat
|
Tajuk
|
3.4 Membaca dan menghafaz takbiratul
ihram dan lafaz niat solat.
|
Standard Kandungan
|
3.4.1 Membaca dan menghafaz takbiratul
ihram dengan betul.
3.4.2 Membaca dan menghafaz lafaz niat
solat dengan betul.
|
Standard Pembelajaran
|
Selepas pengajaran dan pembelajaran,
murid dapat :
1. Melafaz
takbiratul ihram dengan betul selepas aktiviti penerangan oleh guru.
2. Menyebut lafaz-lafaz niat solat dengan betul setelah menonton video daripada guru.
3. Mengangkat
takbiratul ihram dengan betul setelah melihat tunjuk cara dari guru.
|
Objektif
|
Murid telah melihat amalan solat oleh
ibu bapa di rumah.
|
Pengetahuan sedia ada
|
Murid dapat mengenalpasti takbiratul
ihram dan lafaz-lafaz niat solat.
|
Kemahiran Berfikir
|
Aqidah : Melaksanakan suruhan Allah
dengan ikhlas.
|
Gabung
jalin
|
Teknologi Maklumat dan Komunikasi (TMK)
|
Penyerapan
|
1. Murid berdisiplin
dalam melaksanakan ibadah.
2. Murid
bersungguh-sungguh dalam melaksanakan aktiviti.
|
Penerapan
nilai
|
1) Teknologi
maklumat
- Penggunaan
Video dan aplikasi
2) Keusahawanan
E.K 1.14 Boleh membina jaringan sosial
E.K 1.4 Daya kreativiti dan inovasi
E.K 1.6 Keinginan pada maklum balas
segera
E.K 1.9 Berkeupayaan memimpin
(Bekerjasama dan mempunyai daya saing dalam melaksanakan aktiviti secara
berkumpulan)
3) Daya
kreativiti dan inovasi
- Menjana
idea berkaitan soalan yang dikemukakan
|
Nilai
tambah (E.M.K)
|
Bahan Bantu Belajar
1) Video
2) Power Point
3) Set Soalan Kuiz
4) Kad Imbasan Elektronik
Muqaddimah
Langkah Pengajaran
Muqaddimah
(2 minit)
Isi kandungan
Bacaan doa :
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
"اَلَّلهُمَّ افْتَحْ عَلَيْنَا حِكْمَتَكَ وَانْشُر عَلَينَا مِن خَزَائِنِ رَحْمَتِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّحِمِينَ".
كليمه شهادة:
"اَشْهَدُ أَن لاَ إَلَهَ إِلاَّ اللهَ وَأَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّدً رَّسُولُ الله
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
1. Seorang murid diminta oleh guru mengetuai bacaan doa
2. Murid-murid lain diminta mengikut bacaan doa bersama-sama
3.Semua murid melafaz kalimah syahadah bersama-sama
Fasa Persediaan- Pemerhatian
Langkah Pengajaran
Pemerhatian (5 minit)
Isi kandungan
·
Video yang berkaitan dengan kepentingan
solat.
1. Apa yang telah
anda tonton daripada video tersebut ?
2. Apakah
yang anda lakukan sekiranya mendengar seruan azan?
3. Adakah
anda melaksanakan solat di awal waktu?Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
1. Guru menayangkan video yang telah dimuatkan ke dalam blog kepada pelajar.
2. Murid menonton video dengan teliti.
3. Guru bersoal jawab dengan murid tentang video yang ditunjukkan.
4. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran.
Catatan
Kaedah/Teknit :
Sumbang saran
Bahan bantu :
Video Nasyid
Keusahawanan :
E.K 14 Daya kreativiti dan Inovasi
Fasa Persediaan- Analisis
Langkah Pengajaran
Analisis (5 minit)
Isi kandungan
· Power Point yang berkaitan Takbiratul Ihram.
1. Lafaz Takbiratul Ihram yang betul.
2. Cara mengangkat Takbiratul Ihram dengan betul.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
1. Murid mendengar
penerangan dari guru berdasarkan persembahan Power Point.
2. Guru
menunjukkan kaedah mengangkat takbiratul ihram di hadapan kelas.
3. Murid
diminta untuk melakukan takbiratul ihram secara berpasangan.
4. Guru
membimbing murid yang lemah.
Catatan
Kaedah/Teknik :
Penerangan
Bahan bantu :
Power Point
Nilai Tambah :
Teknologi Maklumat
Fasa Imaginasi- Penjanaan Idea
Langkah Pengajaran
Penjanaan Idea (10 minit)
Isi kandungan
· Video "5 Minit Bersama Ustaz Nan"
1. Lafaz-lafaz Niat Solat 5 Waktu.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
1. Murid
menonton video yang telah dimuatkan di dalam blog dengan teliti.
2. Murid menonton
video dengan teliti.
3. Guru
memberikan penerangan tentang lafaz-lafaz niat solat.
4. Guru
berinteraksi dengan murid berdasarkan waktu solat.
Catatan
Kaedah/Teknik :
Penerangan
Bahan bantu :
Video
Nilai Tambah :
Berdisiplin dalam melakukan ibadah
Fasa Imaginasi- Sintesis Idea
Langkah Pengajaran
Sintesis Idea (8 minit)
Isi kandungan
· Talaqqi dan Musyafahah dengan lafaz-lafaz niat solat.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
1. Murid dipecahkan
kepada beberapa kumpulan.
2. Guru
melantik seorang ketua dalam setiap kumpulan.
3. Setiap
pelajar akan melakukan talaqqi musyafahah dengan ketua masing-masing.
4. Guru
membimbing murid-murid yang lemah.
Catatan
Kaedah/Teknik :
Talaqqi dan Musyafahah
Keusahawanan :
EK 1.9 - Berkeupayaan Memimpin
Nilai Tambah :
Melatih sifat bantu membantu
Fasa Perkembangan- Penambahbaikan
Langkah Pengajaran
Penambahbaikan (10 minit)
Isi kandungan
· Latihan lafaz-lafaz Niat Solat.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
1. Murid
dibahagikan kepada lima kumpulan.
2. Guru
membuka perisian kad imbasan elektronik di blog “Cikgu Edisi Spesial !!”
3. Guru
menunjukkan waktu-waktu solat lima waktu di hadapan kelas.
4. Setiap
kumpulan diminta untuk menyebut lafaz niat solat mengikut masa yang ditunjukkan
secara berkumpulan.
Catatan
Kaedah/Teknik :
Aktiviti Berkumpulan
Bahan bantu :
Kad Imbasan Elektronik
Keusahawanan :
E.K 1.4 Daya kreativiti dan inovasi
Kemahiran Berfikir :
Banding Beza
Fasa Perkembangan- Penilaian
Langkah Pengajaran
Penilaian (7 minit)
Isi kandungan
· Soalan Kuiz.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
1. Setiap
murid dikehendaki menjawab set soalan kuiz dalam kumpulan mengikut tempoh yang
ditetapkan.
2. Jawapan
murid yang betul diberi markah dan dikumpulkan mengikut kumpulan.
3. Jawapan
murid yang salah diminta membuat pembetulan.
Catatan
Kaedah/Teknik :
Kuiz
Bahan bantu :
Set Soalan Kuiz
Keusahawanan :
E.K 1.10 Berorientasikan pencapaian
Fasa Tindakan - Pelaksanaan
Langkah Pengajaran
Pelaksanaan (5 minit)
Isi kandungan
· Rumusan Kognitif.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
1. Guru mengimbas semula huruf-huruf yang telah diajar
Catatan
Bahan bantu :
Kad Imbasan Elektronik
Fasa Tindakan - Pelaksanaan
Langkah Pengajaran
Amalan berterusan
(2 minit)
Isi kandungan
Penutup Sosial
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
1.
Murid dinasihati agar sentiasa berdisiplin dalam menunaikan ibadah
solat.
2. Guru meminta murid-murid membuat ulangkaji dengan
menggunakan laman web “Cikgu Edisi Spesial” tersebut di rumah.
3. Murid
diberi kerja lanjutan di rumah.
Catatan
-
|
No comments:
Post a Comment